زندگی یک برنامه نویس: خوب، بد و زشت

زندگی یک برنامه نویس یک چرخه بی پایان از حل مسائل است. گاهی اوقات، مشکلات آسان هستند و در چند دقیقه قابل حل هستند. مواقع دیگر، مشکلات سخت هستند و حل آنها ساعت ها یا حتی روزها طول می کشد.

اما مهم نیست که چه باشد، یک برنامه نویس همیشه روی حل مشکلات کار می کند.

زندگی به عنوان یک برنامه نویس پر زرق و برق نیست.  ساعات طولانی کار کردن بسیار سخت است. اما برای شخص مناسب، این می تواند شغلی فوق العاده پر ارزش باشد.

همه نمی توانند به عنوان یک برنامه نویس آن را تحمل کنند. این یک سبک زندگی خشن با رقابت زیاد است – اما برنامه نویسان چنین حسی به آن ندارند.

یک روز در زندگی یک برنامه نویس همیشه یک ماجراجویی است. برخی از افراد از تغییر مداوم متنفرند، اما برای یک برنامه نویس، این فقط یک روز دیگر در دفتر است.

در این مقاله به بررسی جنبه های خوب، بد و زشت برنامه نویسی می پردازم. همچنین در مورد برخی از افسانه های رایجی که غیر برنامه نویسان در مورد برنامه نویسان دارند صحبت خواهم کرد.

بنابراین اگر به این فکر می کنید که خودتان وارد این بازی شوید یا فقط کنجکاو هستید که بدانید زندگی به عنوان یک برنامه نویس چگونه است، به خواندن ادامه دهید!

زندگی یک برنامه نویس: بخش خوب ماجرا

ابتدا اجازه دهید در مورد جنبه خوب برنامه نویسی صحبت کنم. همانطور که قبلاً اشاره کردم، برنامه نویسی یک مسیر شغلی چالش برانگیز و با ارزش است .

اما این فقط چالش نیست که برنامه نویسی را عالی می کند – برنامه نویسان می توانند نتایج کار خود را از نزدیک ببینند.

زندگی به عنوان یک برنامه نویس به معنای ایجاد دائمی چیزها است – چه یک برنامه، یک وب سایت یا یک نرم افزار. و وقتی کارتان تمام شد، می بینید که مردم از کار شما استفاده می کنند و از آن سود می برند.

این احساس شگفت انگیزی است که بدانید چیزی خلق کرده اید که زندگی کسی را آسان تر یا بهتر می کند.

اگر در حال حاضر شغلی را انجام می دهید که در آن نتایج کار خود را نمی بینید، برنامه نویسی یک تغییر عالی سریع است.

به عنوان یک برنامه نویس، شما در حال کنترل همیشگی آنچه ایجاد میکنید و تأثیر آن بر مردم هستید. دیدن نقدهای درخشان آنلاین یا شنیدن حضوری در مورد آنها احساس خوبی است و این چیزی است که بسیاری از برنامه نویسان را در روزهای سخت سرپا نگه میدارد.

یکی دیگر از چیزهای عالی در مورد زندگی یک برنامه نویس پتانسیل حقوق و دستمزد آن است. این صنعت به سرعت در حال رشد است و به عنوان یک برنامه نویس، شما این فرصت را دارید که پول زیادی به دست آورید.

البته، دستمزدها بسته به سطح تجربه شما و شرکتی که در آن کار می کنید، متفاوت است، اما سطح حقوق برنامه نویسان به طور کلی بالاتر از بسیاری از مشاغل دیگر است و روند صعودی نیز دارد.

انعطاف پذیری یکی دیگر از مزیت های جالب برنامه نویسی است. با ابزارهای مناسب، یک برنامه نویس می تواند از هر کجای دنیا کار کند. این نوع انعطاف پذیری برای افرادی که می خواهند سفر کنند یا فقط آزادی بیشتری در زندگی خود دارند عالی است.

این انعطاف‌پذیری را می‌توان در گستره وسیعی از زبان‌های برنامه‌نویسی مشاهده کرد. اگر از یک زبان خسته شدید، مشکلی نیست! شما به راحتی می توانید یک مورد جدید را یاد بگیرید. ده ها زبان برای انتخاب وجود دارد، بنابراین مطمئناً یکی را پیدا می کنید که متناسب با روحیه شما باشد.

زندگی یک برنامه نویس: قسمت بد ماجرا

حالا بیایید در مورد جنبه بد برنامه نویسی صحبت کنیم. اول از همه، برنامه نویسی سخت است. برای خوب شدن در آن زمان و تمرین زیادی لازم است. اگر مایل به انجام کار نیستید، برنامه نویسی برای شما مناسب نیست.

یکی دیگر از معایب زندگی یک برنامه نویس این است که می تواند ایزوله باشد. برنامه نویسان اغلب به تنهایی کار میکنند و تعامل اجتماعی زیادی ندارند.

این می تواند برای برخی افراد سخت باشد، به خصوص اگر عادت ندارید همیشه تنها باشید.

اما اگر شما از نوع هکرهای نابغه فیلم باشید چه؟ اگر از سختی کدنویسی و هیجان حل مشکلات فقط با سرو کله زدن با خودتان و کامپیوترتان لذت ببرید چه؟ آیا این بدان معناست که شما عاشق کار به عنوان برنامه نویس هستید؟

ساعت های طولانی، دشواریهای در نگاه اول سخت، همه در دنیای برنامه نویسی رایج هستند. اگر برای آن آماده نیستید، این چیزها می توانند به سرعت منجر به ناامیدی و فرسودگی شغلی شوند.

ممکن است برنامه نویسی به خودی خود نسبت به بسیاری از مشاغل دیگر به یک کار انفرادی نزدیک تر باشد، اما به این معنی نیست که کار شما نمی تواند مشارکتی باشد. به عنوان یک برنامه نویس، باید آمادگی برقراری ارتباط و همکاری با سایر اعضای تیم را در صورت نیاز داشته باشید.

اگر برای مشتریان کار می کنید، آماده باشید تا با خواسته های دائما در حال تغییر آنها انعطاف پذیر باشید. به عنوان یک برنامه نویس، شما اغلب کسی هستید که باید بار عمده تغییرات و درخواست های مشتری را تحمل کنید.

بسیاری از مشتریان برنامه نویسان را شبیه جادوگران می دانند و چیزهایی را می طلبند که غیرممکن است، بنابراین شما باید پوست ضخیم داشته باشید و یاد بگیرید که چگونه بدون به خطر انداختن پروژه، نه بگویید.

یک روز در زندگی یک برنامه نویس اغلب به این معناست که باید منافع چند ذی نفع مختلف را دنبال کند و در عین حال مسئولیت خروجی نهایی را بر عهده دارد.

همانطور که در بالا اشاره کردم، یکی از ویژگی های زندگی یک برنامه نویس انعطاف پذیری آن است. این نه تنها برای ساعات کاری شما بلکه برای پروژه هایی که انجام می دهید نیز صدق می کند.

به عنوان یک برنامه نویس، باید آماده کار بر روی پروژه های مختلف باشید. این می تواند برای به روز نگه داشتن مهارت های شما و جلوگیری از فرسودگی شغلی عالی باشد، اما همچنین به این معنی است که شما باید با تغییرات یادگیریهای گذشته که در سر دارید راحت باشید.

ممکن است در پروژه‌هایی کار کنید که خارج از سطح مهارت شما هستند.

در دنیای برنامه نویسی، فشار زیادی وجود دارد. بنابراین اگر آمادگی انعطاف پذیری و کار بر روی پروژه های مختلف را ندارید، برنامه نویسی برای شما مناسب نیست.

بسیاری از شرکت ها به یک یا دو زبان برنامه نویسی پایبند هستند و تغییرات زیادی را مجاز نمی دانند. اگر مثلاً برای کار با پایتون – یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای مبتدیان – استخدام شده باشید، در بیشتر مکان‌ها شانس کمی برای کار با زبان‌های دیگر خواهید داشت.

و اگر از آن راضی نیستید، شانس سختی است! ممکن است مجبور شوید به دنبال شغل جدیدی باشید .

زندگی یک برنامه نویس : قسمت زشت ماجرا

در سال‌های اخیر، دنیای برنامه‌نویسی تحت تأثیر داستان‌های تبلیغاتی جنسیت‌گرایی، نژادپرستی، و کار بیش از حد قرار گرفته است – «زمان بحرانی» وحشتناک، که در آن یک روز در زندگی یک برنامه‌نویس به معنای ۲۰ ساعت تا اتمام یک پروژه است.

این جنبه زشت برنامه نویسی است، و این چیزی است که قبل از تغییر شغل باید از آن آگاه باشید.

و در حالی که این داستان ها استثنا هستند و هنجار نیستند، اما وجود دارند. اگر شما یک زن یا رنگین پوست هستید، برای رویارویی با چالش هایی آماده باشید که همتایان مرد سفید پوست شما ممکن است مجبور نباشند با آنها مقابله کنند. تصور کنید لهجه شما متفاوت است، سبک زندگی شما متفاوت است، نگاه شما و روش بیان شما متفاوت است.

از طرفی وقتی برنامه نویس باشید و کارتان خوب باشد، نیازی به صحبت کردن و بیان لهجه و گویش خودتان ندارید، کافیست متوجه خواسته ارشد خودتان شوید و به وظایف عمل کنید.

اگر برای این چالش ها آماده هستید، برنامه نویسی ممکن است شغل مناسبی برای شما باشد! اما اگر نیستید، بهتر است از خود دور بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *