در ایران چه زبانهای برنامه نویسی یاد بگیریم؟

در ایران چه زبانهای برنامه نویسی یاد بگیریم؟

ممکن است شما هم عناوین زیر را در تبلیغها یا پستها در شبکه اجتماعی مختلف دیده باشید:

  • زبان های پر درآمد برنامه نویسی بازار ایران
  • در ایران کدام زبان برنامه نویسی درامد بیشتری دارد؟

اما حقیقت چیست؟

حقیقت درباره زبان برنامه نویسی : پردرآمد بودن نیست!

یعنی اینکه مهم نیست شما چه زبان برنامه نویسی بلد باشید، بلکه مهم این است که شما یک زبان برنامه نویسی را با چه عمقی بدانید. پس از این باید بدانید که جامعه برنامه نویسی و بازار ایران نسبت به دنیا عقبتر است. این عقب ماندگی وابسته به عدم ورود تکنولوژیهای نرم افزاری و سخت افزاری است.

پس به جای اینکه به دنبال یادگیری یک زبان برنامه نویسی برای درآمدزایی باشید، با یک زبان با پیچیدگیهای کم یادگیری شروع کنید. به دلیل قدیمی بودن استفاده از زبانی مثل php به شما این زبان برنامه نویسی را پیشنهاد میکنند. یا حتی ممکن است به خاطر تب هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به شما پایتون را پیشنهاد دهند.

کدام زبان برنامه نویسی زودتر به نتیجه میرسد؟

زبان های برنامه نویسی دنیای وب مثل جاوا اسکریپت و … به دلیل آنکه قابل رویت هستند، برای یادگیری پیشنهاد میشود. باید خودتان را در قامت یک برنامه نویس تصور کنید: سپس در نظر بگیرید به عنوان یک برنامه نویس، محصول نهایی کار شما چیست؟

به این سوالات پاسخ دهید:

  • میخواهید در قالب یک گروه فعالیت کنید؟
  • نتیجه مهم نیست و هرچقدر طول بکشد عیبی ندارد؟
  • میخواهم نتیجه کدهایی که مینویسم را روی صفحه نمایش زودتر ببینم یا فرقی نمیکند؟
  • آیا میخواهم تنهایی پروژه بگیرم و اسم خودم مطرح باشد؟

اگر میخواهید زود به نتیجه برسید و نتیجه کار خودتان را ببینید و دوست دارید کار نهایی به اسم شما تمام شود بایستی به سمت زبان های برنامه نویسی دنیای وب بروید: مثل جاوا اسکریپت در طراحی صفحات وب یا برنامه های موبایل

اگر روند سخت یادگیری و جهت گیری بازار برایتان مهم نیست: به سراغ زبانی بروید که درباره آن احتمالا کمی خوانده یا شنیده اید. اما اگر در ابتدای راه متوجه شدید که این راه شما نیست لازم نیست راه خودتان را تا آخر ادامه دهید، راهتان را عوض کنید و به سراغ زبان برنامه نویسی دیگری بروید.

اگر هم میخواهید با یک زبان برنامه نویسی که نتیجه کار شما در صفحات وب یا موبایل قابل دیدن نباشد و دوست دارید با داده ها کار کنید، بهتر است به سراغ چه زبانی بروید؟ بله پایتون انتخاب خوبی است.

یادتان نرود : اگر شما جاوا اسکریپت یا php یا پایتون را شروع کردید لازم نیست تا آخر عمرتان فقط در همان یک زبان برنامه نویسی انجام دهید.

توصیه من به شما اینست که با جاوا اسکریپت شروع کنید و خودتان را در دنیای جذاب فرانت اند و بک اند و یادگیری کتابخانه و فریمورک به نمایش بگذارید. به زودی متوجه خواهید شد که از انتخاب این زبان پشیمان نخواهید شد.

حتی اگر زمانی خواستید به سراغ یک زبان دیگر مثل پایتون یا سی (شارپ، پلاس، …) بروید، با دانش پایه ای برنامه نویسی که از جاوا اسکریپت اموختید، روند یادگیری بسیار سریعتری خواهید داشت.

اما من میخواهم بدانم بازار کدام زبان برنامه نویسی را میخواهد

اگر به دنبال درامد تومان و ریال ایران هستید، بازار ایران را بررسی کنید. شرکتها به دنبال جذب برنامه نویسان جاوا اسکریپت هستند البته زبانهای دیگری که در بازار ایران وجود دارند هم میتوانید انتخاب کنید: php, سی شارپ بیشتر و JAVA کمتر .

پایتون چطور؟ بیشتر از اگهی استخدام شما اگهی های اموزشی میبینید!

اگر به دنبال بازار دلار و ارزهای خارج از ایران یا کار در ایران با چشم به خارج از ایران هستید: جاوا اسکریپت را انتخاب کنید.

بیشتر از زبان برنامه نویسی چه چیزی مهم است؟

اما جدای از هدف درامدزایی برای برنامه نویسی، مهم است که شما از برنامه نویسی لذت ببرید و خودتان را در قالب یک برنامه نویس تصور کنید و از این تصویر احساس رضایت داشته باشید.

نترسید و شروع کنید، یک زبان را انتخاب کنید: جاوا اسکریپت و جلو بروید و پیش نیازها را یاد بگیرید. خیلی زود میفهمید که ایا برنامه نویسی برای شما مناسب است یا اصلا برنامه نویسی را دوست ندارید.

برخی دوست دارند با کامپیوتر پول در بیاورند. برخی دیگر از کامپیوتر بدشان می آید و با خودشان فکر میکنند کار باید بدنی باشد و جابجایی داشته باشد. حرکتی داشته باشد. البته برنامه نویسها جابجایی و کار بدنی را در باشگاه انجام میدهند.

ممکن است شما روزی یکی از استفاده کنندگان هوش مصنوعی برای بهتر شدن کارتان باشید یا اصلا کسی باشید که استفاده از هوش مصنوعی برای دیگران را با برنامه نویسی آسان باشید و حتی هوش مصنوعی خودتان را داشته باشید. شاید هم کسی باشید که کارخودتان را به دلیل توسعه هوش مصنوعی یا رکود بازار از دست بدهید.

انتخاب با شماست.

برای برنامه نویسی به خیلی چیزها نیاز دارید: یک کامپیوتر برای ارتباط با اینترنت، دسترسی به اینترنت، بقیه اش علاقه و سلامتی برای استفاده از آموزش هاست. سلامتی به معنی دید خوب چشم ها، تمرکز بالا، علاقه هم برای شما نشستن پشت کامپیوتر یا موبایل و دیدن آموزشها و نوشتن کدها در کامپیوتر است.

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی مختلف برنامه نویسان را قادر می سازند تا کدهایی را بنویسند که کامپیوترها آن را درک کنند. طبق نظرسنجی statista، پنج زبان برنامه نویسی برتری که توسعه دهندگان استفاده می کنند عبارتند از:

جاوا اسکریپت، استفاده شده توسط ۶۵.۳۶٪

HTML/CSS، استفاده شده توسط ۵۵.۰۸٪

SQL، استفاده شده توسط ۴۹.۴۳٪

پایتون، استفاده شده توسط ۴۸.۰۷٪

TypeScript، استفاده شده توسط ۳۴.۸۳٪ [۱]

برای جزئیات بیشتر تصویر زیر را ببینید:

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی به یک فرآیند تکنولوژیکی برای گفتن اینکه کدام وظایف به منظور حل مشکلات به کامپیوتر انجام می شود، اشاره دارد. شما می توانید برنامه نویسی را به عنوان همکاری بین انسان و رایانه در نظر بگیرید، که در آن انسان دستورالعمل هایی را برای رایانه ایجاد می کند تا از آن پیروی کند (کد) به زبانی که رایانه ها می توانند آن را بفهمند.

برنامه نویسی چیزهای زیادی را در زندگی ما ممکن می کند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

هنگامی که یک وب سایت را برای یافتن اطلاعات، تماس با ارائه دهنده خدمات یا انجام خرید مرور می کنید، برنامه نویسی به شما امکان می دهد با عناصر روی صفحه سایت، مانند دکمه های ثبت نام یا خرید، فرم های تماس و منوهای کشویی تعامل داشته باشید.

برنامه نویسی پشت برنامه تلفن همراه می تواند به شما امکان سفارش غذا، رزرو سرویس اشتراک گذاری، ردیابی تناسب اندام، دسترسی به رسانه ها و موارد دیگر را به آسانی برای شما فراهم کند.

برنامه‌نویسی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا از طریق نرم‌افزارهای مختلف برای ذخیره‌سازی فایل و اتوماسیون و ابزارهای ویدئو کنفرانس برای ارتباط بین مردم در سطح جهانی، کارآمدتر عمل کنند.

اکتشاف فضا از طریق برنامه نویسی امکان پذیر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *